Tarihçe

Ankara’da ilk kez ciddi seviyede eğitim veren ve kurulduğu yıllarda Türkiye’nin ilk klasik gitar topluluğu olan ODTÜ Klasik Gitar Topluluğu 1975 yılında ODTÜ bünyesinde kurulmuştur. Kurulduğu yıldan bu yana klasik gitar alanında Türkiye’nin en başarılı isimlerinden bir kaçını yetiştirmiştir.

* 1986 Cem Duruöz – Uluslararası Klasik Gitar Yarışması Birincisi
* 1992 Orhan Anafarta – Türkiye’nin En İyi Genç Gitaristi Yarışması Birincisi
* 1996 Emre Sabuncuoğlu – 1. Antonio Loura Gitar Yarışması Birincisi
* 1998 Gutay Yıldıran – 2. Antonio Loura Gitar Yarışması Birincisi

Klasik gitar, ülkemizin kültüründe ve çok sesli müzik geleneğinde önemli bir yere sahiptir. ODTÜ Klasik Gitar Topluluğu, bu doğrultuda müzik sanatına olan ilgiyi arttırmak, çok sesli müziği ve klasik gitar edebiyatını yaygınlaştırmak için 1975 yılından beri çeşitli kültür etkinlikleri düzenlemektedir.

ODTÜ Kültür İşleri Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren bir öğrenci topluluğudur. Üniversite içinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek klasik müziğin gençlikle buluşmasında önemli rol oynamaktadır. Topluluk bünyesinde yapılan etkinlikler arasında, klasik gitar eğitimi, öğrenci ve eğitmen konserleri, dinletiler, söyleşiler, gitar atölye çalışmaları yapılmaktadır. Bunların yanında her sene imkan dahilinde Uluslararası Klasik Gitar Festivali ya da Klasik Gitar Günleri düzenlenmektedir.

ODTÜ Klasik Gitar Festivali ;

Birincisi 1997’de ‘’ ODTÜ Klasik Gitar Festivali ‘’ adı altında gerçekleşen organizasyon, yapıldığı ilk günden itibaren Türkiye genelinde ve özellikle Ankara’da yoğun bir ilgiyle karşılanmıştır. Birçok farklı ülkeden onlarca ünlü müzisyen , sanatçı ve zanaatkarın katıldığı Uluslararası Klasik Gitar Festivali , bir gelenek haline gelerek dünya çapında saygın bir etkinlik haline gelmiştir .

Festivalimiz , 7’den 70’e Klasik Müziğe ilgi duyan herkesi , alanında uzman kişilerle buluşturmayı amaçlamaktadır .
ODTÜ Klasik Gitar Topluluğu ; başarılı çizgisi , önemi ve saygınlığı ile bugüne kadar birçok kurum ve kuruluşla birlikte çalışmış , Türkiye ve dünya çapında birçok büyük firmayla sponsorluk ve destekçilik anlaşmaları yapmıştır.

Comments are closed.